| Media
Imany
You Will Never Know
  • Imany - You Will Never...
  • Ellie Goulding - Lights
  • Y'akoto - Diamonds
  • Natalie Cole and Nat King Cole - Unforgettable
  • Pink Martini - Hey Eugene
  • Vaya Con Dios - What's A Woman
  • Chambao - Pokito A Poko
  • Selah Sue - Raggamuffin
  • Twin Shadow - Five Seconds

Archiwum / Artyści

Amadou & Mariam

Kilka lata temu Manu Chao odkrył dla nas muzykę niezwykłej afrykańskiej pary: Amadou & Mariam, dwójki niewidomych muzyków z Mali, którzy swoją muzyką oczarowali Francję i podbili cały świat. Wszystko to stało się za sprawą wydanego w 2005 roku album Dimanche à Bamako, wyprodukowanego przez Manu Chao, którego zafascynowała porywająca afro–funkowa twórczość pary. Płyta brawurowo łączy rdzenną muzykę Afryki z retro popem lat 70-tych, bluesem, reggae a nawet muzyką kubańską. Na albumie oprócz Manu pojawili się takie znakomitości jak Tiken Jah Fakoly i Cheik-Tidiane Seck. Dimanche à Bamako została jednym z najlepszych albumów world music 2005 roku, co potwierdziły liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Victoires de la Musique, BBC Radio 3 oraz nominacje do GRAMMY i MOBO, w kategorii Najlepszy Album World Music.

Po czterech latach ukazuje się ich kolejny album Welcome To Mali. Podobnie jak na poprzedniej płycie nie zabrakło na nim gwiazd wielkiego formatu, pojawili się: Keziah Jones, Tiken Jah Fakoli, Toumani Diabate i Juan Rozoff. Album promuje singiel Sabali napisany i wyprodukowany przez kolejnego wielbiciela muzyki afro-funk: Damona Albarna z zespołu Gorillaz, który dołączył do grupy muzyków oczarowanych twórczością Amadou i Mariam.

W 2006 roku Amadou i Mariam po raz pierwszy odwiedzili Polskę, występując na pierwszej edycji festiwal kultury frankofońskiej. Ich porywający występ przyciągnął tłum widzów, który wypełnił od ostatniego miejsca wówczas nowo otwarty klub Palladium w Warszawie. Po 4 latach, Amadou & Mariam ze swoim magicznym i roztańczonym widowiskiem, ponownie zjawią się w Warszawie, żeby swoją obecnością uświetnić kolejną edycję festiwalu Frankofońskiego. Daj się ponieść muzyce, która oczarowała Manu Chao, Damona Albarna i zespół… Scissor Sisters!

www.amadou-mariam.com

Dyskografia:

2008 Welcome To Mali

2005 Dimanche a Bamako

2003 Wati

2000 The Ni Mousso

1999 Sou Ni Tile

1999 Se Te Dion Ye


Styl i muzyka Amadou & Mariam

Muzyka Amadou & Mariam to opowieści duże i małe, wyrażone słowami i muzyką, o Afryce, jej problemach społecznych i ekonomicznych, i te z pozoru banalne dotyczące codziennego życia w Bamako, w taksówce, na wioskowym festynie, etc. To nie tylko wyjątkowy mix kulturowy, ale klimat właściwy kulturze afrykańskiej: pogodny, ciepły i wesoły, taneczny i beztroski, jak afrykańskie lato. 

Ich koncerty to porywające widowiska, które zapełniają wielkie sale koncertowe z rozśpiewaną i roztańczoną publicznością na całym świecie. 

Powrót do listy artystów

Koncerty tego artysty

Amadou & Mariam

Kilka lata temu Manu Chao odkrył dla nas muzykę...

Dodaj do: